Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
White Swan™ Essentials™ Women's Princess-Style Lab Coats
Knee-length lab coats feature long set-in sleeves and four convenient pockets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 100.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39.5 in. |
| Sleeve Style | Set Sleeve |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
| Includes | Mock belt, single breasted, 5-button front |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Princess |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Stain Release |
White Swan™ Meta 6116 Unisex 40 Inch Lab Coats
Long length lab coat features four pockets (one inside), hand access slits, and a two-piece back swing belt.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Cotton Poplin, Three Patch Style Pockets Outside, One Inside Pocket |
| Length (Metric) | 102 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Length (English) | 40 in. |
| Style | Long |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
White Swan™ Essentials™ Men's All-Purpose Lab Coats
Poly cotton lab coats with button closures are available in three styles.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Breast pocket with pencil/pen divider, two lower patch pockets, beeper pocket |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set Sleeve |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Stain Release |
| Sterility | Non-sterile |
White Swan™ Meta Unisex Lab Coats
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (English) | 40 in. |
|---|
Lakeland Industries Pyrolon™ Plus 2 Disposable Flame Resistant Lab Coats
Disposable flame resistant/ARC lab coat also protects from dirt, grease, oil, and other harmful contaminants.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Flame-resistant Lab Coat |
| Color | Blue |
| Model | 7101B |
| Material | Wood Pulp Spunlace,FR-treated Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 203 Certified, NFPA 2113 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
White Swan™ Meta Fundamentals Women's 37 Inch Lab Coats
Longer length polyester cotton blend lab coat features side seam slits for easy pocket access.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 94 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 37 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Cuff Style | Open |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Long |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched |
White Swan™ Meta fundamentals™ Men's 38 Inch Lab Coats
65/35 Performance Poplin with Soil Release™
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 96.5 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 38 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Superior Uniform Cotton Twill Knee-Length Lab Coats
Knee-length lab coats feature a cloth-knot button style closure and an attached two-piece back belt.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | White |
|---|---|
| Style | Knee-length |
| Material | Cotton |
| Closure Type | Buttons |
| No. of Pockets | 3 |
Superior Uniform Worklon™ Unisex Microstat ESD Lab Coats
Knee-length lab coats are ideal for use where static control is critical.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | Silica Blue |
| Length (English) | 41 in. |
| Style | Knee-length |
| Material | Polyester,Cotton,Carbon-modified Nylon |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
White Swan™ Meta fundamentals™ Ladies' 33 Inch Lab Coat
Fashionable and functional lab coat features four button closure, notched lapel, and two larger sized lower pockets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 84 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DR Instruments DR-Uniforms™ Sanforized 100% Cotton Unisex Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
DR-Uniforms™ Sanforized 100% Cotton Unisex Lab Coats are tailored from fine quality materials for hospital and lab use. Feature three patch pockets and two convenient side slits to access pants pockets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 106.7 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 42 in. |
| Style | Long |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
United Scientific Supplies Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Well fitted and comfortable.
| Resistance | Light Liquid Splash |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Open |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Style | Standard Length |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
United Scientific™ Tie-Dye Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Knee-length Tie-Dye Lab Coat made of easy-care, cotton blend fabric.
| Includes | Side slit openings, adjustable back belt, vibrant tye dye pattern |
|---|---|
| Resistance | Light Liquid Splash |
| Disposable | Reusable |
| Construction | Cotton Fabric (Polyester, Cotton) |
| Cuff Style | Hemmed |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Knee-length |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Eisco™ White Lab Coat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
White Lab Coat with long sleeves feature concealed press stud fastenings, backvents, and three large pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 20 cm |
| Cuff Style | Open |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Model | CH0622 |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Press Studs |
| No. of Pockets | 3 |
United Scientific Supplies Women's Laboratory Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Allows for safety and comfort in the laboratory.
| Resistance | Light Liquid Splash |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Hemmed |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Style | Standard Length |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |